0.426 g of a metallic oxide on heating in a current of hydrogen, liberated 0.12 g water. Calculate the equivalent weight of the metal.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 23.8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
wt. of metal oxide = 0.426 g;wt. of water = 0.12 g.g. mol. wt. of water, H2O=(2×1)+16=18g.(i) 18g H2O contain oxygen = 16g. 0,12gH2O contain oxygen =16×0.1218=0.107g∴ wt. of metal left behind =0.426-0.107 g = 0.319 g,But wt. of metal wt. of oxygen = Eq. wt. of metal Eq. wt. of oxygen (=8)∴ Eq. wt. of metal = wt. of metal wt. of oxygen ×8=0.319g×80.107g=23.8 Ans.