7 g of nitrogen and 4g of oxygen are confined in a total volume of 1.5 litre at 0∘C. Calculate the total pressure of gases in the vessel.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.60.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 mol or 28 g N2 occupy volume at 1 atm pressure and 0∘C=22.4L 7 g N2 will occupy volume =22.4L28g×7g=5.6L1 mol or 32 g O2 occupy volume at 1 atm pressure and 0∘C=22.4L4g of O2 occupy volume=22.4L32g×4g=2.8LFor N2: P2=P1V1V2=1atm×5.6L1.5L=3.73atm.O2: P2=P1V1V2=1atm×2.8L1.5L=1.87atm.∴ Total pressure =3.73atm+1.87atm=5.60atm.