0.395 g of an organic compound by Carius method for the estimation of sulphur gave 0.582 g of BaSO4. Calculate the percentage of sculpture in the compound.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 20.24.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of BaSO4 = 0.582g233g of BaSO4 contain sulphur = 32g0.582g of BaSO4 contains sulphur = 32233×0.582 Percentage of sulphur =Wt. of SulphurWt. of compound×100 =32×0.582233×0.395×100=20.24%