0.59 g of an organic substance when treated with caustic soda evolved ammonia which required 20 cc of N2 sulphuric acid for neutralization. The percentage of nitrogen is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
26.32%
b
40%
c
53.6%
d
63.6%
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Percentage of nitrogen by Kjeldahl’s method=1.4×N×Vwt.of Org.Comp=1.4×200.532×12=26.32%
0.59 g of an organic substance when treated with caustic soda evolved ammonia which required 20 cc of N2 sulphuric acid for neutralization. The percentage of nitrogen is