44g of a sample on complete combustion gives 88gmCO2 and 36gm of H2O.The molecular formula of the compound may be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
C4H6
b
C2H6O
c
C2H4O
d
C3H6O
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CO2=8844=2 mole of CO2=2 moleof CH2O=3618=2 mole of H2O=4 moleof HMass of C + Mass of H + Mass of O = 44⇒24+4+x=44;x=16∴ mole of O = 1 and molecular formula is C2H4O.