32 g of a sample of FeSO4.7H2O were dissolved in dilute sulphuric acid and water and its volume was made up to 1 litre. 25 ml of this solution required 20 ml of 0.02 M KMnO4 solution for complete oxidation. Calculate the mass% of FeSO4.7H2O in the sample.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 00069.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
M-eq. of FeSO4.7H2O in 1 litre=20×0.02×5×100025=80∴W278×1×1000=80⇒W=22.24Mass & of FeSO4.7H2O in given sample=22.2432×100=69.5
32 g of a sample of FeSO4.7H2O were dissolved in dilute sulphuric acid and water and its volume was made up to 1 litre. 25 ml of this solution required 20 ml of 0.02 M KMnO4 solution for complete oxidation. Calculate the mass% of FeSO4.7H2O in the sample.