A 3.4 g sample of H2O2 solution containing x% H2O2 by mass requires x mL of a KMnO4 solution for complete oxidation under acidic condition. The molarity of KMnO4 solution is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
0.5
c
0.4
d
0.2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Eq. mass of H2O2=342=17Eq. of H2O2=3.4×x100×17= Eq. of KMnO4= X x N x10-3 → N =2Molarity of KMnO4=25=0.4
A 3.4 g sample of H2O2 solution containing x% H2O2 by mass requires x mL of a KMnO4 solution for complete oxidation under acidic condition. The molarity of KMnO4 solution is :