108 g of silver (molar mass 108 g mol−1) is deposited at cathode from AgNO3aq solution by a certain quantity of electricity. The volume (in L) of oxygen gas produced at 273 K and 1 bar pressure from water by the same quantity of electricity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.67.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2H2O→4H++O2+4e− 4moles of e-→1 Mole of O2 1mole of e-→1 4Mole of O2 Vm=nRTp=1×8.314×273100=22.697L For 14 mol of O2, V=5.67 L
108 g of silver (molar mass 108 g mol−1) is deposited at cathode from AgNO3aq solution by a certain quantity of electricity. The volume (in L) of oxygen gas produced at 273 K and 1 bar pressure from water by the same quantity of electricity is