1.70g of silver nitrate dissolved in 100g of water. 0.585g of sodium chloride is dissolved in 100g of water, both solutions are mixed, 1.435g of silver chloride and 0.85g sodium nitrate are formed.Which law of chemical combination is illustrated from above observation?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Law of conservation of mass
b
Law of constant proportions
c
Law of multiple proportions
d
Law of reciprocal proportions
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
AgNO3+NaCl→AgCl+NaNO3Total mass of reactants Total mass of products= 1.70 + 0.585 = 2.285g =1.435+0.85 = 2.285gTotal mass of reactant is equal to total mass of products, therefore observation explain law of conservation of mass.