0.15 g of a substance dissolved in 15 g of solvent boiled at a temperature higher by 0.216oC than that of the pure solvent. Calculate the molecular weight of the substance. Molal elevation constant for the solvent is 2.16oC.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
216
b
100
c
178
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here it is given that w=0.15 g ΔTb=0.216oCW=15 g Kb=2.16oCm=?Substituting values in the expression, we have m=1000×Kb×wΔTb×Wm=1000×2.16×0.150.216×15=100