8g of sulphur is burnt to form SO2 which is oxidised by chlorine water. The solution is treated with BaCl2 solution. The number of moles of BaSO4 precipitated is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
0.5
c
0.25
d
0.125
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wt of Suplhur brunt in air to form SO2 = 8gS + O2 →SO2 32 gm-1 mole 8 gm-x1 moles x1=832×1 =0.25 moleII: liberated SO2 is oxidized by Chlorine waterCl2 + H2O → 2HCl + (O)SO2 + (O) → SO3SO3 + H2O → H2SO4Cl2 +2H2O+SO2 →H2SO4 +2 HCl 1 mole of SO2 -1 mole ofH2SO4 0.25 moles of SO2 -x2 moles of H2SO4 X2=0.25×11 =0.25 molesIII: H2SO4 solution is treated with BaCl2H2SO4 +BaCl2→BaSO4+2HCl 1 mole of H2SO4-1 mole of BaSO4 0.25 moles of H2SO4 -x3 moles ofBaSO4Number of moles of BaSO4 precipitated = 0.25