A gas occupies 100cm3 when collected over water at 15°C and 750 mm pressure. It occupies 92cm3 in dry state of S.T.P. Find the aqueous tension(mm) ( or vapour pressure of water) at 15°C.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 12.4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let aqueous tension at 15∘C=P;At N.T.P P1=(750−P)mm,V1=100cm3T1=15+273=288KP2=760mm,V2=92cm3T2=273K.But: P1V1T1=P2V2T2 (gas law)(750−P)×100288=760×92273750−P=760×92×288273×100=737.6mm∴P=750−737.6=12.4mm