A gas occupies 100 mL when collected over water at 15°C and 750 mm pressure. It occupies 92 mL in dry state at N.T.P. Find the vapour pressure of water (aqueous tension) at 15°C
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 12.38.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given conditions At N.T.P P1=750mm−pmm P2=760mmV1=100mL V2=92mLT1=15+273=288K T2=273K P1V1T1=P2V2T2;(750-p)mm×100ml288K=760mm×92mL273K (750×100×273)−(100×273p)=760×92×28820475000−27300p=20136960;27300p=338040∴ p=33804027300=12.38mm
A gas occupies 100 mL when collected over water at 15°C and 750 mm pressure. It occupies 92 mL in dry state at N.T.P. Find the vapour pressure of water (aqueous tension) at 15°C