A gaseous mixture containing CO,CH4 and N2 gas has total volume of 40ml. This mixture is exploded with excess of oxygen. On cooling the mixture, a contraction of 30ml is observed and when this mixture is exposed to aqueous KOH solution, a further contraction of 30ml is observed. Then the composition of the mixture is ___?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15ml CO &15ml CH4
b
15ml CO & 10ml CH4
c
10ml CO &15ml CH4
d
10ml CO &10ml CH4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let volume of CO is “x” ml volume of CH4is “y” mlVolume of N2 is “z” mlCO(g)+1/2O2(g)→CO2(g)x ml x mlCH4(g)+O2(g)→CO2(g)+2H2O(g)y ml y ml 2y” mlN2 remains unreactedOn cooling H2O(g) liquefied. So volume of reduction is 30ml.2y = 30 ; y = 15But volume of CO2obtained = (x+y) mlThis is absorbed in KOH & Volume reduction of 30ml is observed.x+y = 30(x = 30 – y = 30 – 15) = 15and x+y+z = 40∴z=40-x-y=40-15-15=10Composition of mixture isVol. of CO = 15 ml Vol. of CH4=15ml