The gaseous reaction, N2+3H2⇌2NH3, takes place at 4500c. 1 mole of Nitrogen and 2 mole of Hydrogen are mixed in a 1 litre vessel and 1 mole of Ammonia is formed at equilibrium. Then Kc for the above reaction is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V=1 lit;N2+3H2⇌2NH31 mole of N2 gives 2 moles of NH3'X1' moles of N2 gives 1 mole of NH3Number of moles of N2 reacted = 0.51 mole of N2 reacts with 3 moles of H20.5 moles of N2 reacts with 'X2' moles of H2Number of moles of H2 reacted = 1.5 1 Kc=NH32N2H23; Kc=120.50.53=16;