Given ECr+3/Cr0=-0.72V;EFe2+/Fe0=-0.42 VThe potential for the cell,Cr|Cr3+(0.1M||Fe2+(0.01M| Fe is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
– 0.339 V
b
– 0.26 V
c
0.26 V
d
0.339 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the given SRP values Cr electrode acts as anode Fe electrode acts as cathode.Cell reaction is2Cr(s)+3Fe(aq)+2→2Cr(aq)+3+3Fe(s)Applying Nernst equatioinEcell=Eco-Eao-0.05916log[Cr+3]2Fe+23Ecell =(-0.42-(-0.72))-0.05916log[0.1]2[0.01]3Ecell =0.3-0.0596log104=0.26 V