best study material, now at your finger tips!
Given :Ag+2Bg→ Cg ΔrCP=0ΔfH°(C,g)=-200 kJ mol-1,ΔfH°(B,g)=-20 kJ mol-1,ΔfH°(A,g)=-120 kJ mol-1Sm°(C,g)=250 J mol-1 K-1, Sm°(B,g)=30 J mol-1 K-1, Sm°(A,g)=200 J mol-1 K-1All data at 400 K temperature. Which is/are correct statement(s)?