Given, H2O(l)⇌H2O(g) at 373 K, ΔHo=8.31 kcal mol−1Thus, boiling point of 0.1 molal sucrose solution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
373.52 K
b
373.052 K
c
373.06 K
d
374.52 K
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H2O(l) changes to steam H2O(g) at 373 K. Thus, this represents latent heat of vaporisation. Kb (molal elevation constant) is related to ΔHο and boiling point by equation, Kb=RT021000ΔHoHere, ΔHo is energy unit per gram of solvent.ΔHo=8.31 kcal mol−1 =8.3118kcal g−1Kb=0.002×(373)21000×8.3118 =278.25461.66=0.60o mol−1kgΔTb (sucrose solution) = molality ×Kb=0.1×0.60=0.06o∴ Boiling point of solution =373+0.06o=373.06 K