Given(I) C(diamond)+O2(g) → CO2(g); ∆H0=-92.0 kcal mol-1 (II) C(graphite) +O2(g) → CO2(g); ∆H0=-96.0 kcal mol-1At 298 K, 2.6 kg of carbon (diamond) is converted into graphite. Thus, entropy change is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.907 kcal K-1
b
2.013 kcal K-1
c
305.4 cal K-1
d
-2.013 kcal K-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Eq. (1) and Eq. (II) giveC(diamond) → C(graphite)∆H0=-92--96=+4.0 kcal mol-1 Moles of diamond = 2.6 × 1000 g12 g mol-1=216.6 mol ∆H0 (to convert 216.6 mol of diamond into graphite) =216.6 × 4.0 kcal = 866.4 kcal ∴ ∆S=∆H0T=866.4 kcal298 K = 2.907 kcal K-1