Given the reaction between two gases represented by A2 and B2 to give the compound AB (g) A2(g)+B2(g)⇌2AB(g)At equilibrium the concentration of A2=3.0×10-3M of B2=4.2×10-3M and of AB=2.8×10-3M. If the reaction takes place in a sealed vessel at 527°C, then the value of KC will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.0
b
l.9
c
0.62
d
4.5
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A2(g)+B2(g)⇌2AB˙(g)The equilibrium constant is given byKC=[AB]2A2B2=2.8×10-323×10-34.2×10-3KC=7.8412.6=0.62