Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

20 gm of CaCO3 is allowed to dissociate in a 5.6 litre container at 8190 C. If 50% of CaCO3 is dissocitated at equilibrium, the 'Kp' value is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initial number of  moles of CaCO3  =20100=0.2Volume of the container = 5 - 6Degree of decomposition of CaCO3=50100=0.5moles of CaCO3 decomposed = 0.2 x 0.5 = 0.1moles of CaCO3 remain at equilibrium = (0.2 - 0.1) = 0.11 mole of CaCO3 → 1 mole of CO20.1 mole of CaCO3 → -  n = 0.1T = (819 + 273) KV = 5.6 Lit
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring