6.8 gm of H2O2 is present in 500 ml of an aqueous solution. When 10ml of this solution is decomposed, what is the S.T.P. volume of oxygen obtained
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
560 ml
b
11.2 lit.
c
44.8 ml
d
22.4 ml
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
M = 0.4Mvolume strength = M x 11.2 = 0.4 x 11.2 = 4.484.48 volume strength of H2O2 means1ml of H2O2 solution gives → 4.48ml of,O210ml of H2O2 solution gives → ??ml of O2Therefore 10ml, 4.48(W/V%) volume strength of H2O2 solution gives 44.8ml of O2 at STP.