3.6 gm O2 is adsorbed on 1.2 gm of metal powder. What volume of oxygen adsorbed per gm of the adsorbed at 1atm and 273 k
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
3.6 grams O2 is adsorbed on 1.2 gm of metal powder(x=?)←←←←←← on 1 gm of metal powderx =11.2×3.6=3 gm of o232 gm of o2 occupies 22.4 lit 3 gm of o2 occupies→(x=?)332×22.4 =2.1 lit