0.72gm of an oxide of a metal M on reduction with H2 gave 0.64g of the metal. The atomic weight of the metal is 64. The empirical formula of the compound is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
MO
b
M2O
c
MO2
d
M2O3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of metal oxide = 0.72gWeight of metal = 0.64gWeight of Oxygen = 0.08gEM = 64Atomic weight of metal = 64Equivalent weight of metal = 64 Valency of metal = 1Valency of Oxygen = 2Criss-Cross methodFormula of the metal oxide is M2O