0.6 grams of an organic compound in Kjeldahl's method liberated ammonia. The liberated ammonia was absorbed using 100 ml of 0.1 M H2SO4 solution. The unreacted sulphuric acid required 80 ml of 0.1 M caustic soda for complete neutralization. The percentage of nitrogen in the organic compound is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of H2SO4neutralized by NaOH = ?Va'Na(H2SO4)=VbNb(NaOH) Va'(0.1)2=80(0.1)1 Va'=40 ml VH2SO4(initial)=100 ml; VH2SO4 neutralized by NH3=100-40 ml=Va Percentage of Nitrogen =1.4×Va×NaWOc=1.4×60×0.20.6=28%
0.6 grams of an organic compound in Kjeldahl's method liberated ammonia. The liberated ammonia was absorbed using 100 ml of 0.1 M H2SO4 solution. The unreacted sulphuric acid required 80 ml of 0.1 M caustic soda for complete neutralization. The percentage of nitrogen in the organic compound is