H2(g) + I2(g) ⇌ 2HI(g)When 46 g of I2 and 1 g of H2 gas heated at equilibrium at 4500C, the equilibrium mixture contained 1.9 g of I2. How many moles of I2 and HI are present at equilibrium ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.0075 and 0.147 moles
b
0.0050 and 0.147 moles
c
0.0075 and 0.347 moles
d
0.0052 and 0.347 moles
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moles of I2 taken = 46254=0.181Moles of H2 taken = 12=0.5Moles of I2 remaining = 1.9254=0.0075Moles of I2 used = 0.181 - 0.0075 = 0.1735Moles of H2 used = 0.1735Moles of H2 remaining = 0.5 - 0.1735 = 0.3265Moles of HI formed = 0.1735 x 2 = 0.347At equilibrium, moles of I2 = 0.0075 molesMoles of HI = 0.347 moles
H2(g) + I2(g) ⇌ 2HI(g)When 46 g of I2 and 1 g of H2 gas heated at equilibrium at 4500C, the equilibrium mixture contained 1.9 g of I2. How many moles of I2 and HI are present at equilibrium ?