In Haber process 30 litres of dihydrogen and 30 litres of dinitrogen were taken for reaction which yielded only 50% of the expected product. What will be the composition of gaseous mixture under the aforesaid condition in the end ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
N21 vol.10 litre + 3H23 vol.30 litre → 2NH32 vol.20 litreIt is given that only 50% of the expected product is formed hence only 10litres of NH3 is formedN2 used = 5 litres, left =30−5=25 litresH2 used = 15 litres, left =30−15=15 litres