Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Half litre each of three samples of H2O2 labelled 10 vol., 15 vol., 20 vol. are mixed and then diluted with 1700 mL of water. Calculate approximate volume strength of resultant H2O2 solution.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Volume strength of H2O2=5.6×N∴ 10 vol. H2O2=105.6N H2O215 vol. H2O2=155.6N H2O220 vol. H2O2=205.6N H2O2Let 500 mL of each is mixed then total volume of mixture = 1500 mL.Also this diluted with 1700 mL. So total volume becomes 3200 mL.N×3200=10×5005.6+15×5005.6+20×5005.6or NH2O2 mixture =500×455.6×3200=1.255∴  Vol. strength of I2O2=1.255×5.6=7.03≈7
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Half litre each of three samples of H2O2 labelled 10 vol., 15 vol., 20 vol. are mixed and then diluted with 1700 mL of water. Calculate approximate volume strength of resultant H2O2 solution.