The half-life period of a first-order chemical reaction is 6.93 min. The time required for the completion of 99% of the chemical reaction will be (log 2 = 0.301)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
230.3 min
b
23.03 min
c
46.06 min
d
460.6 min
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Half-life = 6.93 min, k1=0.6936.93=0.1 min−1Rate constant for the first-order reaction is given byk=2.303tlog[A0][A]Where [A0]=initial concentration [A]=final concentration 0.1=2.303t×log10010.1=2.303t×log102t=2.3030.1×2log10=46.06 min
The half-life period of a first-order chemical reaction is 6.93 min. The time required for the completion of 99% of the chemical reaction will be (log 2 = 0.301)