The hardness of water sample containing 0.002 mole of magnesium sulphate dissolved in a litre of water is expressed as
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 ppm
b
200 ppm
c
2000 ppm
d
120 ppm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The hardness of water sample containing 0.002 mole of MgSO4 dissolved in 1 L of water.Hardness is measured in terms of ppm of CaCO3MgSO4≡CaCO3≡ 0.002 mol L-1 CaCO3= 0.002 x 100 gL-1 =0.002×100g in 103mL=0.002×100×106103g in 106mL(ppm)=200 ppm