Heat capacity of water is 18 cal-degree-1-mol-1. The quantity of heat needed to rise temperature of 18g water by 0.2oC is X cal. Then amount of CH4(g) to be burnt to produce X cal heat is(CH4+2O2 →CO2+2H2O, ΔH= –200K.Cal)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
q =m CpΔT = 3.6 cal16gm -------200Kcal? -------3.6 x 10-3 Kcal = 288 x 10-6gm= 0.288 mg