Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The heat of formation of C2H5OHl  is -66 kcal/mol. The heat of combustion of CH3OCH3g  is -348 kcal/mol. ∆Hf  for H2O and CO2  are -68 kcal/mol and -94 kcal/mol respectively. Then, the ∆H for the isomerisatin reaction C2H5OHl →CH3OCH3g,  and ∆E for the same are at T=250C

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

∆Hf0C2H5OHl  = -66 kcal/mol 2C+3H2+12O2 →C2H5OH; ∆H=-66 kcal/mol                                        ......1 CH3-O-CH3+3O2   →  2CO2+3H2O ∆H=-348 kcal/mol                                     ......2 H2g+O2g →  H2O∆H3=-68 kcal/mol  ...3 C+12O2   →   CO2 ∆H4=-9 kcal/mol                                              ......4Target equation = -eq. 1 - eq. 2 + 3 eq. 3 + 2eq. 2∆H=+66+348-3 × 68-2×94=+66+348-204-188;  ∆H=22 kcal/mol ∆H=∆E+∆ngRT⇒ 22 =  ∆E +1 × 2 × 298 × 10-3; ∆E = 21.4 kcal/mol
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring