The heat of formation of CO2 is -407 kJ/mol. The energy required for the process 3CO2g→ 3Cg+2O3g is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
less than 1221 kJ
b
more than 1221 kJ
c
is equal to 1221 kJ
d
cannot be predicted
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
3CO2g→ 3Cg+2O3g, ∆H=?---(a) Given C(s)+O2(g)→CO2(g) , ∆Hf=-407kJ/mol ---(1)Eq.(a) is obtained as follows1(1)×3⇒3CO2(g)→3C(g)+3O2(g) , ∆H1=3(407)KJ/mol 3O2(g)→2O3(g) , ∆H2=x 3CO2(g) →3C(s)+2O3(g) , ∆H = 1221+xAs energy will be required for the processesCs→ Cg and 3O3g → 2O3g ∴ ∆H will be more than 1221 kJ.