Henry’s constant of Argon gas at 298K temperature is 40kbar. Calculate the weight of Argon dissolved in 1000 grams of water when packed at a pressure of 7.2 bar and 298 K .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Henry’s lawPA = KH×XAXA= nAnA+nsolventnA <<< nsolvent∴ XA = nAnsolventPA = KH × ηAηsolvent7.2 bar=40 ×103×nArgon100018nArgon = 7.2720 = 0.01w40 = 0.01Weight of Argon gas dissolved in 1 kg of water = 0.4g