1.386 hours are required for the disappearance of 75% of a reactant of first-order reaction. What is the rate constant of the reaction?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.6×10−3s−1
b
7.2×10−3s−1
c
2.7×10−4s−1
d
1.8×10−3s−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let original amount N0=100Since, disappeared amount = 75%∴ left amount, N=100−75=25∴ Since, N0N=2n where n = no. of half lives 10025=2n 22=2n, here n=2∵ Total time =n×t1/21.386 hours =2×t1/2, t1/2=0.693 hours =2494.8 sec. k=0.6932494.8=2.7×10−4 sec-1