How many Cl atoms can you ionize in the process of Cl → Cl+ + e– by the energy liberated for the process Cl + e– → Cl– for one Avogadro number of atoms? Given IP=13 eV and EA=3.60 eV.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
EA of Chlorine is 3.6 ev/atomThus ΔHeg of Cl= -3.6 ev/atom⇒ Clg+e→Cl-g, ∆Heg=-3.696.45kJThis is the energy released by the conversion of avagadro's number of Clg→Cl-gIP of Chlorine is 13ev/atomThus ∆HIE=+13.6 eV⇒ Clg→Cl+g+e, ∆HIE=+13.696.45kJThis is the energy required for the convertion of Avagadro's number of Clg→Cl+gAvailable energy is the energy released by the conversion of NAatoms of Clg→Cl-g which is 3.6(96.45)kJ .NA atoms Clg→Cl-g release 3.6(96.45)kJ = available energyNA atoms Clg→Cl+g require 13(96.45)kJX atoms Clg→Cl+g require 3.6(96.45)kJ X=1.66×1023