How many energy levels are present in 3s conduction band of a single crystal of sodium weighing 26.8 mg?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.02×1023
b
7.01×1023
c
7.01×1020
d
2.10×1021
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
26.8mg=26.823×10−3mol=0.026823N0 sodium atoms Electrons in 3s orbital in one sodium atom (conduction band) = 1.Thus, total conduction bands (energy levels) = 0.026823N0=7.01×1020