How many ‘mL’ of perhydrol is required to produce sufficient oxygen which can be used to completely convert 2L of SO2 gas to SO3 gas
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10mL
b
5mL
c
20mL
d
30mL
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Perhydrol means 30% solution of H2O2. H2O2 decomposes as 2H2O2→2H2O+O2 volume strength of 30% H2O2 solution is 100 that means 1 mL of this solution on decomposition gives 100mL oxygen.SO2+12O2→SO31L 12L 1L2L 1L 2L Since, 100 mL of oxygen is obtained by =1mL of H2O2 ∴1000mL of oxygen will be obtained by =1100×1000mL of H2O2 =10 mL of H2O2