How many mole Fe2+ ions are formed, when excess of iron is treated with 50ml of 4.0M HCl under inert atmosphere? Assume no change in volume.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 00000.1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fe+2HCl→FeCl2+H22 moles of HCl form one mole of Fe2+ Given number of moles of HCl= Molarity × Volume of solution in litre=4×50×10-3=0.2 Number of moles of Fe2+=12 moles of HCl (from equation) So amount of Fe2+ formed is 0.1 mole