How many molecule are present in 12 L of liquid CCl4 ? The density of the liquid is 1.59 g cm−3 ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 cc of CCl4 contains 1.59 g of it∴ 12 L of liquid CCl4 will contain = 12 × 1000 ×1.59=159×120molecular wt. of CCl4=12+4(35.5)=154gnumber of molecules=n×6.023×1023=159×120154×6.023×1023 =0.744×1026