How many molecules of benzene (C6H6) are there in 1 L of benzene? Specific gravity of benzene is 0.88 g/ml . Express your answer in terms of 1024 molecules to the nearestpossible integer.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mw of benzene C6H6=12×6+1×6=78g1 litre of benzene =1000mL Mass of 1000mL of benzene = volume × density =1000×0.88=880g∴78g of benzene =6.023×1023 molecules 880g of benzene =6.023×1023×88078=6.795×1024 molecules. ⇒7