How many moles of magnesium phosphate, Mg3(PO4)2 contains 0.25 mol of oxygen atoms?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.02
b
3.125 x 10-2
c
1.25 x 10-2
d
2.5 x 10-2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let us suppose that x mol of Mg3(PO4)2 contains 0.25 mol of oxygen atoms. Since each formula unit contains 8 oxygen atoms, x mol of Mg3(PO4)2 contains 8x mol of oxygen atoms.∴8x=0.25⇒x=0.258=0.03125=3.125×10−2