How much amount of CaCO3 in gram (having 50 percent purity) produce 0.56 liter of CO2 at STP on heating?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CaCO3→∆CaO+CO2To produce 0.56 liter or 0.5622.4×10=140 mole Amount of CaCO3 required to produce 140 mole of CO2=140×100=52 gram Percentage purity is = 50% So, amount required =2×52=5 gram