How much heat would be developed per hour from 1 curie of C14 source if all the energy of beta decay were imprisoned?Atomic masses of C14 and N14 are 14.00324 and 14.00307 amu respectively.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.36 J
b
3.37 J
c
3.38 J
d
3.39 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
6C14→7N14+−1e0Δm=14.00324−14.00307=0.00017amu.'. Energy produced during this decay of I atom=Δm×931.478MeV=0.00017×931.478MeV=0.158MeV=0.158×106eV=0.158×1.602×10−19J=2.53×10−14J Now, 1 curie of C14 means decay of 3.70×1010dps. Thus, energy produced during decay of 1 curie mass of C14=3.70×1010×2.53×10−14Js−1=9.36×10−4J∴ Energy produced during 1 hr.=9.36×10−4×60×60=3.37J