How much PCl5 must be added to a one litre vessel kept at 2500C in order to obtain 0.1 mole of Cl2 gas. KC for PCl5g⇌PCl3g+Cl2gis 0.0414 mol/L
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GivenMoles of Cl2(g) at equilibrium = 0.1Volume of the vessel = 1 litreDue to the decomposition of PCl5 equal moles of PCl3 and Cl2 are formed moles of PCl3(g) at equilibrium = 0.1NowPCl3(g) +Number of moles of PCl5 = 0.341