How will you show that radius of first Bohr orbit (a0) is 0.529Ao with the help of permittivity of free space instead of coloumb' s law constant ? ε0=8.854×10−12C2/Nm2,h=6.626×10−34Js.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.529.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know, a0=ε0h2πme2 where m and e are the mass and charge on the electron. Hence : a0=8.854×10−12C2N.m2 ×6.626×10−34Js23.14×9.109×10−31kg×1.602×10−19C2=5.29×10−11J2s2Nm2×kg=5.29×10−11J2s2Nm×m×kg=5.29×10−11J2s2J×m×kg=5.29×10−11Js2m×kg=5.29×10−11kgm2s−2×s2m×kg =5.29 x 10-11m =5.29×10−11m×1010Ao1m=0.529Ao∵1Nm=J;J=kgm2s−2
How will you show that radius of first Bohr orbit (a0) is 0.529Ao with the help of permittivity of free space instead of coloumb' s law constant ? ε0=8.854×10−12C2/Nm2,h=6.626×10−34Js.