A hydrocarbon contains 85. 7% C. If 42 mg of the compound contains 3.01 x 1020 molecules, the molecular formula of the compound will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given 3.01 x 1020 molecules weigh 42 x 10–3 g6.02 x 1023 molecules weigh ‘X’ gX = 84 g∴ Molar mass of Hydrocarbon is 84 gramsBy Inspection :Molar mass of C6H12=612 + 121g = 84 gAlternate Method:– C : HMass Ratio 85.7 14.3Gram atom ratio 85.712 14.31Gram atom ratio 7.14 14.3Gram atom ratio 7.147.14=1 14.37.14=2Empirical formula of Hydrocarbon = CH2EFW = [12 + 2(1)]g = 14gMFW = 84gNumber of EF in a given MF = MFWEFW=8414=6 ∴ MF = CH26=C6H12