In hydrogen atom the kinetic energy of electron is 3.4 eV. The distance of that electron from the nucleus
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.116A°
b
0.529A°
c
1.587A°
d
21.16A°
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K.E of electron in H-atom = 3.4evTotal energy of electron in 2nd orbit of H-atom = -3.4 ev/atomFor 2nd orbit of H-atom Magnitude of T.E of electron = Magnitude of K.E of electron = 3.4 ev r2 = 0.53(22) Aº = 2.116 Aº