Hydrogen combines with oxygen to form H2O in which 16 g of oxygen combine with 2 g of hydrogen. Hydrogen also combines with carbon to form CH4 in which 2 g of hydrogen combine with 6 g of carbon. If carbon and oxygen combine together then they will do in the ratio of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 : 16 or 12 : 32
b
6 : 18
c
1 : 2
d
12 : 24
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In H2O , ratio of masses of O and H = 16:2In CH4 , ratio of masses of C and H =6:2According to law of reciprocal proportions, The ratio of masses of C and O = 6:16