Hydrogen and oxygen combine to form H2O2 and H2O containing 5.93% and 11.2% hydrogen respectively The data illustrates ;
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
law of conservation of mass
b
law of constant proportion
c
law of reciprocal proportion
d
law of multiple proportion
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In H2O2 :Mass ratio of H and O = 5.93 : 94.07mass of Oxygen combining with 1 gm (fixed) of H = 94.075.93 = 15.86 gm In H2O : Mass ratio of H and O = 11.2 : 88.8mass of oxygen combining with 1 gm (fixed) of H = 88.811.2 = 7.92Ratio of Oxygen combining with fixed mass of Hydrogen = 15.867.92 : 7.927.92 = 2 : 1This explains law of multiple proportions